500-lecie gwardii przybocznej obchodzone będzie podczas parady w Sztokholmie

Data:

500 lat temu król Gustaw Waza wjechał do Sztokholmu wraz ze swoją gwardią przyboczną. Od tego czasu regenci i zamki znajdują się pod ochroną Wysokiej Gwardii – co jest świętowane rocznicową paradą w dzień przesilenia letniego (midsommardagen).

Parada rozpoczyna się od Medborgarplatsen na Södermalm w Sztokholmie, a następnie podąża tą samą trasą, którą Gustaw Waza przebył w kierunku zamku po tym, jak został mianowany królem w Strängnäs w 1523 roku.

Odpowiedzialność za Wysoką Gwardię, która obecnie jest dzielona przez wszystkie jednostki Szwedzkich Sił Zbrojnych, w dzień przesilenia letniego będzie spoczywać na jubileuszowej Livgardet, jak podają Szwedzkie Siły Zbrojne.

Parada gwardii wyruszy o godzinie 12:50 w kierunku zamku. Wcześniej, o godzinie 11:30, z tego samego miejsca wyruszy procesja odtwarzająca oryginalny wjazd Gustawa Wazy, w której weźmie udział około 250 osób w strojach z epoki. Oprawę muzyczną zapewni orkiestra marynarki wojennej.

„Kiedy świętowaliśmy 450-lecie, odbył się również wielki jubileusz, o którym rozpisywała się prasa. Minęło zaledwie kilka miesięcy, zanim nasz obecny król wstąpił i przyjął rolę szwedzkiego monarchy” – powiedział podpułkownik Richard Beck-Friis w pisemnym oświadczeniu.

Polub nas

0FaniLubię

Udostępnij

spot_img

Artykuły powiązane

Pożar zniszczył pizzerię w centrum handlowym Sigma w Upplands Väsby

W nocy z poniedziałku na wtorek doszło do poważnego pożaru w centrum handlowym Sigma w Upplands Väsby, który...

Strzelanina w Bredäng: Mężczyzna poważnie ranny, sprawcy na wolności

Wczesnym rankiem w Bredäng, południowym przedmieściu Sztokholmu, doszło do brutalnego ataku, w wyniku którego mężczyzna został poważnie ranny....

Słońce przyczyną zakłóceń w ruchu metra w Sztokholmie

Wysoka temperatura i intensywne słońce przysporzyły znacznych problemów komunikacyjnych na zielonej linii metra w Sztokholmie, szczególnie w kierunku...

Nowe osiedle przy wodzie wzbogacą krajobraz Sztokholmu

W dynamicznie rozwijającym się centrum Sztokholmu, na północno-zachodnim krańcu wyspy, rusza budowa nowych mieszkań przy plaży, które mają...