Krach cenowy w Sztokholmie tańsza domy o milion

Data:

Każdy, kto rok temu kupił dom, a teraz go sprzedaje, traci milion koron na zakupie domu – wynika z nowych danych agencji nieruchomości ds. statystycznych.

Rynek mieszkaniowy wygląda ponuro dla sprzedających. Zawirowania gospodarcze trwają i wywierają presję na kupujących domy, którzy wstrzymują się z zakupem po ostatnich podwyżkach stóp procentowych przez Riksbank.

W czwartek nowe statystyki pokazały, że sprzedający są często zmuszeni do sprzedaży poniżej ceny wywoławczej – po raz pierwszy od dziesięciu lat.

„Na rynku domów jednorodzinnych różnica między ceną wyjściową a ceną końcową była ujemna w skali kraju po raz pierwszy od grudnia 2012 roku”, powiedział SvD Jonas Rosén, dyrektor generalny Szwedzkiego Stowarzyszenia Agentów Nieruchomości.

Według niego, czasy sprzedaży są długie, a firmy brokerskie potwierdzają, że sprzedaż wymaga często kilkukrotnego obejrzenia ceny.

W okresie wrzesień-listopad w całym kraju sprzedano 26 596 mieszkań typu kondominium i 13 192 domów mieszkalnych. W tym samym okresie w 2021 roku było to 36 612 kondominiów i 16 856 domów mieszkalnych, jak wynika z danych opublikowanych przez Szwedzki Urząd Statystyczny.

Liczba sprzedanych nieruchomości spadła w porównaniu z rokiem ubiegłym odpowiednio o 27 % i 22 % w przypadku kondominiów i willi. W ujęciu realnym ceny domów spadły średnio o cały milion koron, do 6,7 mln za przeciętny dom w listopadzie – w porównaniu z początkiem roku.

W tym samym okresie cena za metr kwadratowy mieszkań sprzedanych w centrum Sztokholmu spadła poniżej 100 000 koron szwedzkich. Obecnie cena za metr kwadratowy wynosi 99 000 koron szwedzkich – około 15 000 koron niższa niż w lutym i marcu.

W tym samym okresie cena za metr kwadratowy mieszkań sprzedanych w centrum Sztokholmu spadła poniżej 100 000 koron szwedzkich. Obecnie cena za metr kwadratowy wynosi 99 000 koron szwedzkich – około 15 000 koron niższa niż w lutym i marcu.

Również w drugim co do wielkości mieście Szwecji sprawy wyglądają ponuro. Trend cenowy dla domów w Göteborgu jest podobny – średnia cena domu w tym regionie w listopadzie wyniosła 5,1 mln koron szwedzkich, a w centrum Göteborga cena metra kwadratowego w przypadku kondominium spadła do poziomu nieco poniżej 60 000 koron szwedzkich.

Polub nas

0FaniLubię

Udostępnij

spot_img

Artykuły powiązane

Czterech mężczyzn aresztowanych w związku z wybuchami w Sztokholmie

W czwartek po południu aresztowano czterech mężczyzn w wieku od 17 do 30 lat pod zarzutem posiadania materiałów...

Strzelanie w Södertälje

W nocy padło kilka strzałów w stronę drzwi mieszkania na Storgatan w Södertälje. Alarm dotarł do policji o godzinie...

SJ uruchamia nocny pociąg do Berlina

SJ z dniem 31 marca przedłuża nocne połączenie kolejowe Euronight z Hamburga do Berlina, podaje spółka kolejowa w...

Tysiąc nowych miejsc pracy wraz z rozwojem lotniska Arlanda

Rozbudowa lotniska Arlanda, z kilkoma nowymi liniami lotniczymi i wieloma nowymi firmami, które zdecydowały się na założenie działalności...