Najwyższa podwyżka czynszów od 30 lat

Data:

Negocjacje czynszowe między przedsiębiorstwami mieszkaniowymi a stowarzyszeniem lokatorów zostały zakończone i podwyżka wyniesie średnio 4,45%.

„Jest to prawdopodobnie największy wzrost, jaki mieliśmy w ciągu 30 lat. Z drugiej strony, jest to znacznie mniej niż dziewięć procent, których od początku domagały się firmy mieszkaniowe.” powiedział Erik Elmgren, szef Stowarzyszenia Lokatorów, dla telewizji TV4.

Kwestia ta została rozstrzygnięta przez Komisję Rynku Czynszów, która w dniu dzisiejszym zatwierdziła decyzję o wielkości podwyżek czynszów dla trzech dużych przedsiębiorstw mieszkaniowych Svenska Bostäder, Familjebostäder i Stockholmshem.

„Będzie to miało poważne konsekwencje. Trzeba pamiętać, że finanse gospodarstw domowych są pod ogromną presją i podniesienie czynszu o 4,45% będzie miało duży wpływ na gospodarstwa domowe”, mówi Erik Elmgren.

Negocjacje były trudne, ale w końcu udało się osiągnąć rozsądne porozumienie, piszą firmy mieszkaniowe we wspólnym oświadczeniu.

„Wzrost czynszu jest wyższy niż w normalnym roku, ale nadal nie pokrywa wzrostu kosztów taryf, materiałów budowlanych, odsetek i bieżącego zarządzania” – powiedział Jonas Schneider, prezes Familjebostäder w komunikacie prasowym.

Podwyżka będzie obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku.

Polub nas

0FaniLubię

Udostępnij

spot_img

Artykuły powiązane

Podejrzenie podpalenia bloku mieszkalnego

Służby ratunkowe zostały zaalarmowane w środę wieczorem do pożaru w bloku mieszkalnym w Akalla w północno-zachodnim Sztokholmie. "Doszło do...

Mężczyzna znaleziony z ranami kłutymi na peronie metra

Mężczyzna z ranami kłutymi został znaleziony na peronie na stacji metra Skärmarbrink w południowym Sztokholmie. Mężczyzna został ugodzony...

Mężczyzna postrzelony przez policję w Botkyrka

Mężczyzna został ranny po tym, jak policja oddała do niego strzały podczas akcji w Alby, w gminie Botkyrka. "Społeczeństwo...

Mieszkańcy Sztokholmu są zdrowsi – chodź są duże różnice

Mieszkańcy Sztokholmu żyją dłużej, spada liczba palaczy i mniej osób umiera na zawały serca, udary i nowotwory. Jednak...