Słońce przyczyną zakłóceń w ruchu metra w Sztokholmie

Data:

Wysoka temperatura i intensywne słońce przysporzyły znacznych problemów komunikacyjnych na zielonej linii metra w Sztokholmie, szczególnie w kierunku Hässelby. Jak donosi Aftonbladet, na stacji Alvik powstał tak zwany łuk słoneczny, który spowodował opóźnienia i odwołania pociągów.

Rzecznik prasowy Storstockholms Lokaltrafik (SL), Carl-Henrik Elfsberg, poinformował, że problemy nie zostaną rozwiązane w ciągu dnia. „Prognoza jest taka, że naprawa nie będzie możliwa do wieczora, a pociągi będą jeździć jak zwykle dopiero jutro,” mówi Elfsberg. Tymczasem ruch pociągów w dotkniętym obszarze jest ograniczony, co wpłynęło na częste odwołania.

Łuki słoneczne, jak wyjaśnia Szwedzka Administracja Transportu, to miejscowe wyboczenia lub przemieszczenia torów, które mogą wystąpić pod wpływem wysokich temperatur. Czynnikiem przyczyniającym się do ich powstawania jest rozszerzalność termiczna materiałów, z których wykonane są tory. Wzrost temperatury sprawia, że metale się rozszerzają, co w przypadku niewłaściwej konserwacji lub stabilności podsypki torowej może prowadzić do deformacji.

Dodatkowo, interwencje budowlane w pobliżu torów mogą również obniżyć ich stabilność i sprzyjać powstawaniu łuków słonecznych. Tego typu zjawisko najczęściej jest wyzwalane przez przejazd pociągu lub jego gwałtowne hamowanie, co dodatkowo komplikuje sytuację.

Obecne zakłócenia są przypomnieniem o znaczeniu regularnej konserwacji i monitorowania infrastruktury kolejowej, zwłaszcza w kontekście zmieniającego się klimatu i coraz częstszych fal upałów. SL i odpowiednie agencje transportowe pracują nad rozwiązaniem problemu, jednak pasażerowie korzystający z zielonej linii metra powinni spodziewać się dalszych opóźnień do czasu całkowitego usunięcia awarii.

Polub nas

0FaniLubię

Udostępnij

spot_img

Artykuły powiązane

Pożar zniszczył pizzerię w centrum handlowym Sigma w Upplands Väsby

W nocy z poniedziałku na wtorek doszło do poważnego pożaru w centrum handlowym Sigma w Upplands Väsby, który...

Strzelanina w Bredäng: Mężczyzna poważnie ranny, sprawcy na wolności

Wczesnym rankiem w Bredäng, południowym przedmieściu Sztokholmu, doszło do brutalnego ataku, w wyniku którego mężczyzna został poważnie ranny....

Nowe osiedle przy wodzie wzbogacą krajobraz Sztokholmu

W dynamicznie rozwijającym się centrum Sztokholmu, na północno-zachodnim krańcu wyspy, rusza budowa nowych mieszkań przy plaży, które mają...

Nietypowy protest w Mall of Scandinavia: Aktywiści nago w sklepie odzieżowym

Policja interweniowała, gdy grupa protestujących rozebrała się w popularnym centrum handlowym w Sztokholmie. Sobotni wieczór w centrum handlowym Mall...