Sympatycy Kurdów mają zorganizować w Sztokholmie dużą demonstrację

Data:

Sympatycy Kurdyjskiej Partii Robotniczej (PKK) przeprowadzą dziś w Sztokholmie duży protest.

Protest ma na celu zniechęcenie rządu szwedzkiego do nałożenia dalszych restrykcji na PKK na wniosek rządu tureckiego. Aby uzyskać poparcie Turcji dla przystąpienia do NATO, Szwecja zgodziła się na tureckie żądania dotyczące ostrzejszego stanowiska wobec kurdyjskich grup bojowników, takich jak PKK – którą Turcja uważa za organizację terrorystyczną. Ostatnio jednak najważniejsze osobistości szwedzkiej polityki, takie jak premier Ulf Kristersson, zasugerowały, że żądania Ankary, jak np. rozprawienie się z antytureckimi protestami, są zbyt daleko idące i ograniczą prawa szwedzkich obywateli.

Koncentracja Turcji na PKK i Szwecji jest próbą odwrócenia uwagi urzędującego prezydenta Recepa Erdogana od trudnej gospodarki krajowej i rosnącej inflacji poprzez umieszczenie polityki zagranicznej w centrum uwagi. Niemniej jednak, po zamachach bombowych w Stambule w 2022 roku, które przypisuje się PKK, kwestia ta nadal przyciąga znaczącą uwagę polityczną.

Chociaż jest mało prawdopodobne, aby protesty miały znaczący wpływ na politykę Szwecji, to jednak szwedzki rząd będzie poddawany presji, aby przestać iść na ustępstwa. Jeżeli prezydent Erdogan pozostanie u władzy po czerwcu, Turcja prawdopodobnie złagodzi swoje stanowisko wobec przystąpienia Szwecji do NATO, ponieważ rywalizująca z nią Rosja zdecydowanie sprzeciwia się temu posunięciu.

Polub nas

0FaniLubię

Udostępnij

spot_img

Artykuły powiązane

Czterech mężczyzn aresztowanych w związku z wybuchami w Sztokholmie

W czwartek po południu aresztowano czterech mężczyzn w wieku od 17 do 30 lat pod zarzutem posiadania materiałów...

Strzelanie w Södertälje

W nocy padło kilka strzałów w stronę drzwi mieszkania na Storgatan w Södertälje. Alarm dotarł do policji o godzinie...

SJ uruchamia nocny pociąg do Berlina

SJ z dniem 31 marca przedłuża nocne połączenie kolejowe Euronight z Hamburga do Berlina, podaje spółka kolejowa w...

Tysiąc nowych miejsc pracy wraz z rozwojem lotniska Arlanda

Rozbudowa lotniska Arlanda, z kilkoma nowymi liniami lotniczymi i wieloma nowymi firmami, które zdecydowały się na założenie działalności...