Sztokholm testuje autonomiczne pojazdy w centrum miasta

Data:

Sztokholm staje się areną pionierskich testów autonomicznych samochodów, które mają zrewolucjonizować miejski transport. Królewski Instytut Technologii (KTH) oraz firma Xense Vision, przy współpracy z Telenor, przeprowadzają pierwsze na świecie próby autonomicznych pojazdów w szwedzkim środowisku miejskim.

„Staramy się tworzyć technologie, które przynoszą korzyści społeczne, takie jak zwiększenie bezpieczeństwa i efektywności ruchu drogowego,” mówi Malina Borg Sigg, ekspert ds. 5G w Telenor Sweden. Celem testów jest rozwój i walidacja rozwiązań IoT wykorzystujących sztuczną inteligencję i technologię 5G.

W ramach projektu samochody są wyposażone w zaawansowane czujniki i kamery, które pozwalają na ciągły odbiór danych o otoczeniu. To pozwala na automatyczne dostosowywanie prędkości do warunków na drodze i przyczynia się do bezpieczniejszego przepływu ruchu.

„Innowacje te zostaną w końcu wdrożone jako usługi oparte na 5G,” podkreśla Telenor, wskazując na przyszłość z automatycznymi systemami bezpieczeństwa, takimi jak ostrzeżenia o martwym polu, asystenci hamowania awaryjnego czy adaptacyjny tempomat.

Autonomiczne pojazdy w testach są nie tylko technologicznym eksperymentem, ale mają realny wpływ na zmniejszenie korków oraz emisji CO2 w miejskim środowisku. „To badanie otwiera nowe możliwości dla inteligentnej infrastruktury i pokazuje, jak 5G może wspierać rozwój miast przyszłości,” mówi Martin Törngren, profesor w KTH.

Testy te stanowią ważny krok w kierunku implementacji pełnej automatyzacji transportu miejskiego, z potencjalnymi korzyściami dla wszystkich mieszkańców miasta.

Polub nas

0FaniLubię

Udostępnij

spot_img

Artykuły powiązane

Pożar zniszczył pizzerię w centrum handlowym Sigma w Upplands Väsby

W nocy z poniedziałku na wtorek doszło do poważnego pożaru w centrum handlowym Sigma w Upplands Väsby, który...

Strzelanina w Bredäng: Mężczyzna poważnie ranny, sprawcy na wolności

Wczesnym rankiem w Bredäng, południowym przedmieściu Sztokholmu, doszło do brutalnego ataku, w wyniku którego mężczyzna został poważnie ranny....

Słońce przyczyną zakłóceń w ruchu metra w Sztokholmie

Wysoka temperatura i intensywne słońce przysporzyły znacznych problemów komunikacyjnych na zielonej linii metra w Sztokholmie, szczególnie w kierunku...

Nowe osiedle przy wodzie wzbogacą krajobraz Sztokholmu

W dynamicznie rozwijającym się centrum Sztokholmu, na północno-zachodnim krańcu wyspy, rusza budowa nowych mieszkań przy plaży, które mają...