Kontrowersje wokół przetargu na obsługę sztokholmskiego metra

Data:

W ostatnich dniach szwedzka branża transportowa znalazła się w centrum uwagi po tym, jak firma Keolis, znany operator transportowy, zakwestionowała uczciwość niedawnego przetargu na obsługę sztokholmskiego metra. Kontrakt, uznawany za jeden z największych na świecie, został przyznany nowo utworzonej międzynarodowej firmie Connecting Stockholm AB, na okres 11 lat, z roczną wartością wynoszącą około 2 miliardy koron szwedzkich.

Niesprawiedliwa Konkurencja?

Jan Kilström, dyrektor Keolis na Europę, wyraził swoje rozczarowanie wynikami przetargu, twierdząc, że firma została „niesłusznie zdyskwalifikowana”. Według niego, administracja transportu Regionu Sztokholm nie dokonała sprawiedliwej oceny ofert, co skutkowało wykluczeniem Keolis oraz dwóch innych konkurentów, MTR i Transdev, ze względu na rzekome braki w rozwiązaniach IT i bezpieczeństwie IT.

Sporne Kryteria

Keolis argumentuje, że wymagania dotyczące IT w przetargu nie były wystarczająco jasne, a kwestionowane kryteria stanowią zaledwie 1% całkowitej wartości zamówienia. Firma twierdzi, że mogłaby łatwo dostosować swoją ofertę, gdyby tylko otrzymała możliwość dialogu z administracją transportu.

Brak Dialogu

Jan Kilström podkreśla, że jego firma nie otrzymała szansy na wyjaśnienie lub doprecyzowanie swojej oferty, co mogłoby potencjalnie odwrócić decyzję o dyskwalifikacji. „Chcielibyśmy to wyjaśnić podczas spotkania z SL, ale nie otrzymaliśmy żadnych pytań i nie zostaliśmy zaproszeni do dialogu”, pisze.

„Prawowici Zwycięzcy”

W rezultacie, Keolis uważa się za „prawowitych zwycięzców” przetargu, zauważając, że ich oferta była nieco ponad 150 milionów koron rocznie niższa niż propozycja zwycięska. Firma zwróciła się do Sądu Administracyjnego, domagając się ponownej oceny procesu przetargowego.

Odpowiedź SL

SL, administracja transportu Regionu Sztokholm, do tej pory odmawia komentarza w sprawie trwającego odwołania. Sytuacja ta rzuca cień na proces przetargowy, podnosząc pytania o przejrzystość i uczciwość w przyznawaniu kontraktów publicznych.

Tymczasem mieszkańcy Sztokholmu i obserwatorzy rynku z niecierpliwością czekają na rozwój wydarzeń, który może mieć daleko idące konsekwencje dla przyszłości transportu publicznego w regionie.

Polub nas

0FaniLubię

Udostępnij

spot_img

Artykuły powiązane

Ryanair rozszerza ofertę z Sztokholmu dodając nowe trasy

Linie lotnicze Ryanair ogłosiły rozszerzenie swojej oferty lotów z lotniska Arlanda w Sztokholmie, wprowadzając nowe połączenia do Wilna...

Odwrót trendu: Sztokholm odzyskuje popularność po pandemii

Stolica Szwecji, odnotowuje pozytywną zmianę w trendach migracyjnych, odwracając tendencję ostatnich lat, kiedy to więcej osób opuszczało region...

Mieszkania na lotnisku Bromma mogą kosztować Sztokholm miliardy

W ostatnim oświadczeniu, które zaszokowało wielu mieszkańców i interesariuszy, Karin Wanngård, pełniąca rolę komisarza ds. finansów, poinformowała o...

Fala pożarów wstrząsa Sztokholmem: Seria zdarzeń pogarsza sytuację bezpieczeństwa

W późnych godzinach wieczornych i nocnych Sztokholm zmagał się z serią poważnych pożarów, które wywołały niepokój wśród mieszkańców...