Lotnisko Arlanda w Sztokholmie odnotowuje duży wzrost liczby pasażerów w 2023 roku

Data:

Lotnisko Arlanda w Sztokholmie zamknęło rok 2023 z imponującym wzrostem liczby podróżnych, osiągając niemal 22 miliony pasażerów. To ogromny wzrost o 19% w porównaniu z rokiem 2022, co wskazuje na znaczący rozwój podróży zarówno międzynarodowych, jak i krajowych.

Sektor podróży międzynarodowych zanotował wzrost o 20%, przekraczając 18 milionów pasażerów, natomiast podróże krajowe wzrosły o 13%, osiągając ponad 3,5 miliona pasażerów. Grudzień przyczynił się do tego sukcesu, odnotowując wzrost o 3% w porównaniu do poprzedniego roku, z ponad 1,5 miliona podróżnych.

Analiza szczegółowa wykazuje 7-procentowy wzrost podróży międzynarodowych do około 1,3 miliona pasażerów w grudniu, choć podróże krajowe w tym samym miesiącu spadły o 12%, do niemal 250 000 podróżnych.

W ciągu roku, lotnisko Arlanda w Sztokholmie rozszerzyło swoją ofertę o prawie 40 nowych tras i 9 nowych kierunków lotów, z istotnym naciskiem na rozwój Arlandy jako węzła komunikacyjnego. Głównymi podmiotami odpowiedzialnymi za ten wzrost były linie lotnicze SAS, Ryanair i Eurowings.

SAS zanotował istotne nowe otwarcia, w tym uruchomienie połączenia Arlanda-Agadir w listopadzie. Wśród innych znaczących nowości w roku znalazły się powrót United na trasie między Nowym Jorkiem a Arlandą, inauguracja połączeń przez WizzAir w jesieni i wprowadzenie trasy do Ammanu przez Royal Jordanian Airlines.

Dodatkowym atutem dla podróżnych stała się nowa, zaawansowana technologicznie kontrola bezpieczeństwa w Terminalu 5 na lotnisku Arlanda, która znacząco skróciła czas oczekiwania. W grudniu średni czas oczekiwania na przejście przez nowy punkt kontroli wynosił mniej niż 2 minuty.

Lotnisko Arlanda w Sztokholmie umacnia swoją pozycję jako kluczowego węzła komunikacyjnego dla podróżnych, notując znaczący wzrost liczby pasażerów krajowych i międzynarodowych, a także kontynuując przyciąganie nowych linii lotniczych i kierunków lotów.

Polub nas

0FaniLubię

Udostępnij

spot_img

Artykuły powiązane

Szwedzcy politycy chcą wprowadzić wyjątkową strefę – do imprezowania

Politycy z partii Moderaterna chcą utworzenia specjalnej strefy promującej życie kulturalne w Sztokholmie. Ich celem jest przyciągnięcie większej...

Pożar zniszczył pizzerię w centrum handlowym Sigma w Upplands Väsby

W nocy z poniedziałku na wtorek doszło do poważnego pożaru w centrum handlowym Sigma w Upplands Väsby, który...

Strzelanina w Bredäng: Mężczyzna poważnie ranny, sprawcy na wolności

Wczesnym rankiem w Bredäng, południowym przedmieściu Sztokholmu, doszło do brutalnego ataku, w wyniku którego mężczyzna został poważnie ranny....

Słońce przyczyną zakłóceń w ruchu metra w Sztokholmie

Wysoka temperatura i intensywne słońce przysporzyły znacznych problemów komunikacyjnych na zielonej linii metra w Sztokholmie, szczególnie w kierunku...