Projekt przekształcenia ulicy w Sztokholmie wstrzymany z powodów ekonomicznych

Data:

W Sztokholmie plan przekształcenia Södertäljevägen przez Liljeholmen w ulicę miejską, wraz z budową 1750 mieszkań, został wstrzymany. Decyzja ta, jak informuje Dagens Nyheter, podyktowana została względami ekonomicznymi, stawiając pod znakiem zapytania przyszłość jednego z najambitniejszych projektów urbanistycznych ostatnich 25 lat.

Projekt zakładał stworzenie gęsto zabudowanej dzielnicy z domami, miejscami pracy, sklepami, usługami oraz parkami. Jego kluczowym elementem było usunięcie bariery drogowej Södertäljevägen, co miało otworzyć obszar na nowe możliwości rozwoju. Jan Valeskog, przedstawiciel władz miejskich, wyraził nadzieję, że sytuacja ekonomiczna projektu może się poprawić po 2025 roku.

Jednak Biuro Eksploatacji miasta Sztokholm wskazuje, że projekt wymagałby poważnej przebudowy infrastruktury, ulic i parków, co przekłada się na „zbyt małe marginesy, aby osiągnąć pozytywny wynik ekonomiczny”. Biuro Planowania Urbanistycznego dodatkowo oceniło, że projekt nie posiada „solidności finansowej wymaganej do kontynuowania szczegółowych planów”.

W rozmowie z DN, Jan Valeskog (S), burmistrz Sztokholmu, zwrócił uwagę na poważne obawy finansowe związane z demontażem istniejącej infrastruktury drogowej. Pomimo ambitnych planów przekształcenia Södertäljevägen w trasę miejską i zachowania mostów Liljeholm, wysokie koszty stawiają pod znakiem zapytania realizację tego przedsięwzięcia. Rozważane były różne opcje, w tym pokrycie autostrady, jednak uznano je za zbyt kosztowne.

Dodatkowo, zaplanowany na 2027 rok remont mostów Liljeholm, które są w złym stanie technicznym, może wydłużyć okres oczekiwania na jakiekolwiek działania. Przewidywane trzy- do czteroletnie prace remontowe mogą jeszcze bardziej skomplikować możliwość przekształcenia Södertäljevägen w ulicę miejską.

Opozycja wyraziła krytykę wobec decyzji o odłożeniu projektu na półkę, podkreślając potrzebę ambitnych działań w zakresie urbanistyki i rozwoju miasta. Tymczasem, mieszkańcy Sztokholmu muszą czekać na dalsze decyzje władz, które zdecydują o przyszłości tego kluczowego dla miasta projektu.

Polub nas

0FaniLubię

Udostępnij

spot_img

Artykuły powiązane

Pożar zniszczył pizzerię w centrum handlowym Sigma w Upplands Väsby

W nocy z poniedziałku na wtorek doszło do poważnego pożaru w centrum handlowym Sigma w Upplands Väsby, który...

Strzelanina w Bredäng: Mężczyzna poważnie ranny, sprawcy na wolności

Wczesnym rankiem w Bredäng, południowym przedmieściu Sztokholmu, doszło do brutalnego ataku, w wyniku którego mężczyzna został poważnie ranny....

Słońce przyczyną zakłóceń w ruchu metra w Sztokholmie

Wysoka temperatura i intensywne słońce przysporzyły znacznych problemów komunikacyjnych na zielonej linii metra w Sztokholmie, szczególnie w kierunku...

Nowe osiedle przy wodzie wzbogacą krajobraz Sztokholmu

W dynamicznie rozwijającym się centrum Sztokholmu, na północno-zachodnim krańcu wyspy, rusza budowa nowych mieszkań przy plaży, które mają...