Zbliża się strajk na lotnisku Arlanda

redaktor
3 Min Read
Foto. Pixabay

Szwedzki Związek Zawodowy Pracowników Transportu ogłosił strajk w branży ochroniarskiej. Może to spowodować niedobory personelu i długie kolejki.

Powodem ogłoszenia strajku jest to, że propozycja Transportu dotycząca wyższych wynagrodzeń początkowych nie została zaakceptowana przez Almega, organizację pracodawców i przemysłu dla firm ochroniarskich.

Obecnie pensja początkowa wynosi około 23 000 koron szwedzkich miesięcznie. Zawiadomienie o strajku pojawia się w czasie, gdy wielu urlopowiczów udaje się w podróż, ponieważ umowy wygasają i jest to jedyna okazja dla związku zawodowego, aby rozpocząć strajk na podstawie obecnej umowy.

„Zarówno my, jak i pracodawcy zgadzamy się, że branża ma problemy z rekrutacją i utrzymaniem pracowników. Aby przyciągnąć do zawodu więcej osób, które pozostaną w nim na dłużej, musimy podnieść płace początkowe oraz nagradzać doświadczenie i kompetencje. Ale Almega nie zgadza się na to”, powiedział Tommy Wreeth, przewodniczący Transportu.

- Reklama -

Na lotnisku Arlanda w Sztokholmie to firma ochroniarska Avarn, która zajmuje się między innymi kontrolą rentgenowską bagażu, kontrolą towarów i bramek, a jej pracownicy byliby objęci ewentualnym strajkiem.

W poniedziałek Transport i Almega usiadły do mediacji, ale jak dotąd nie osiągnęły porozumienia.

„Mamy nadzieję, że uda nam się to rozwiązać z pomocą mediatorów. Odpowiedzialność za zaistniałą sytuację musi spoczywać zarówno na nas, jak i na związkach zawodowych, abyśmy rozwiązali tę kwestię tak, by nie doszło do strajku” – powiedział Erik Juhlin, rzecznik prasowy firmy Almega.

- Reklama -

Właścicielem i operatorem lotniska Arlanda jest Swedavia, która uważnie śledzi toczące się rozmowy i pracuje nad tą sprawą, choć sama nie jest w nią bezpośrednio zaangażowana.

„Oczywiście Swedavia ma nadzieję, że strony dojdą do porozumienia i zrobią wszystko, co w ich mocy, aby rozwiązać tę sprawę i uniknąć konfliktu, który mógłby mieć poważne konsekwencje dla naszych pasażerów w sytuacji, gdy większość ludzi chce podróżować, a letnie podróże są tuż za rogiem” – poinformował Peter Wärring, rzecznik prasowy Swedavia.

Jeśli strony nie osiągną porozumienia przed 3 lipca, strajk zostanie ogłoszony na lotniskach Bromma i Landvetter. Strajk rozszerzy się na Arlandę, jeśli negocjacje nie zakończą się sukcesem do środy 5 lipca.

Strajk na lotnisku Arlanda ma trwać od 5 lipca o 19:00 do 6 lipca do 19:00 i 12 lipca o 19:00 do 13 lipca do 19:00. Na lotnisku Bromma dotyczy terminów 3, 7, 10 i 14 lipca w godzinach 03.00-23.59.

- Reklama -
Share This Article
Leave a Comment

Dodaj komentarz