Dwunastu aktywistów klimatycznych oskarżonych po proteście na E4

Data:

Dwanaście osób jest podejrzanych o sabotaż w związku z protestem klimatycznym na autostradzie E4 w pobliżu Szpitala Uniwersyteckiego Karolinska w Solnej pod koniec sierpnia – poinformowała prokuratura w komunikacie prasowym. Między innymi karetka pogotowia, wioząca pacjenta, który później zmarł.

9 z 12 oskarżonych przebywa w areszcie. Są to mężczyźni i kobiety w wieku od 24 do 70 lat.

Między innymi karetka utknęła w wielokilometrowym korku, które utworzyły się podczas protestu. Inne karetki również stały w korki, powiedziała prokurator Marina Ivic na agencji prasowej TT.

Według policyjnego śledztwa osoba, która znajdowała się w karetce, która nie dojechała na miejsce, zmarła, ale nie jest jasne, czy osoba ta przeżyłaby, nawet gdyby droga była wolna. Krewni nie chcieli wypowiadać się o tym zdarzeniu.

Mimo to prokurator zdecydował, że nie będzie prowadził postępowania za sabotaż pojazdu uprzywilejowanego, ale za nieposłuszeństwo wobec prawa i porządku oraz sabotaż.

„Uważam, że celem akcji jest utrudnianie korzystania z drogi publicznej. Nie siedzą tam po to, aby przeszkadzać strażakom, policjantom i pracownikom pogotowia” – powiedział prokurator.

Podejrzani przyznają, że byli na miejscu zdarzenia, ale zaprzeczają, że popełnili jakiekolwiek wykroczenie. Za sabotaż grozi do czterech lat więzienia. Za nieprzestrzeganie prawa i porządku grozi kara grzywny lub pozbawienia wolności do sześciu miesięcy.

Polub nas

0FaniLubię

Udostępnij

spot_img

Artykuły powiązane

KFC rozszerza swoją obecność w Szwecji otwierając się w Mall of Scandinavia

Kentucky Fried Chicken (KFC), znana amerykańska sieć fast food specjalizująca się w kurczakach, planuje znaczne rozszerzenie swojej działalności...

Region Sztokholm chce przetestować ruch nocny w pociągach podmiejskich

Region Sztokholm rozważa wprowadzenie nocnego ruchu w pociągach podmiejskich jako próbną inicjatywę, mającą na celu zaspokojenie potrzeb mieszkańców...

Sztokholm podnosi ceny parkingów o 45%: Reakcje i konsekwencje

W ostatnim czasie, Sztokholm podjął kontrowersyjną decyzję o podwyższeniu cen parkingów dla mieszkańców o 45%. Decyzja ta, motywowana...

Ewakuacja i neutralizacja niebezpiecznego przedmiotu w Kungsängen

W nocy z niedzieli na poniedziałek doszło do szeroko zakrojonej operacji policyjnej z udziałem saperów w czteropiętrowym budynku...