Dwunastu aktywistów klimatycznych oskarżonych po proteście na E4

Data:

Dwanaście osób jest podejrzanych o sabotaż w związku z protestem klimatycznym na autostradzie E4 w pobliżu Szpitala Uniwersyteckiego Karolinska w Solnej pod koniec sierpnia – poinformowała prokuratura w komunikacie prasowym. Między innymi karetka pogotowia, wioząca pacjenta, który później zmarł.

9 z 12 oskarżonych przebywa w areszcie. Są to mężczyźni i kobiety w wieku od 24 do 70 lat.

Między innymi karetka utknęła w wielokilometrowym korku, które utworzyły się podczas protestu. Inne karetki również stały w korki, powiedziała prokurator Marina Ivic na agencji prasowej TT.

Według policyjnego śledztwa osoba, która znajdowała się w karetce, która nie dojechała na miejsce, zmarła, ale nie jest jasne, czy osoba ta przeżyłaby, nawet gdyby droga była wolna. Krewni nie chcieli wypowiadać się o tym zdarzeniu.

Mimo to prokurator zdecydował, że nie będzie prowadził postępowania za sabotaż pojazdu uprzywilejowanego, ale za nieposłuszeństwo wobec prawa i porządku oraz sabotaż.

„Uważam, że celem akcji jest utrudnianie korzystania z drogi publicznej. Nie siedzą tam po to, aby przeszkadzać strażakom, policjantom i pracownikom pogotowia” – powiedział prokurator.

Podejrzani przyznają, że byli na miejscu zdarzenia, ale zaprzeczają, że popełnili jakiekolwiek wykroczenie. Za sabotaż grozi do czterech lat więzienia. Za nieprzestrzeganie prawa i porządku grozi kara grzywny lub pozbawienia wolności do sześciu miesięcy.

Polub nas

0FaniLubię

Udostępnij

spot_img

Artykuły powiązane

Czterech mężczyzn aresztowanych w związku z wybuchami w Sztokholmie

W czwartek po południu aresztowano czterech mężczyzn w wieku od 17 do 30 lat pod zarzutem posiadania materiałów...

Strzelanie w Södertälje

W nocy padło kilka strzałów w stronę drzwi mieszkania na Storgatan w Södertälje. Alarm dotarł do policji o godzinie...

SJ uruchamia nocny pociąg do Berlina

SJ z dniem 31 marca przedłuża nocne połączenie kolejowe Euronight z Hamburga do Berlina, podaje spółka kolejowa w...

Tysiąc nowych miejsc pracy wraz z rozwojem lotniska Arlanda

Rozbudowa lotniska Arlanda, z kilkoma nowymi liniami lotniczymi i wieloma nowymi firmami, które zdecydowały się na założenie działalności...