Dwunastu aktywistów klimatycznych oskarżonych po proteście na E4

Data:

Dwanaście osób jest podejrzanych o sabotaż w związku z protestem klimatycznym na autostradzie E4 w pobliżu Szpitala Uniwersyteckiego Karolinska w Solnej pod koniec sierpnia – poinformowała prokuratura w komunikacie prasowym. Między innymi karetka pogotowia, wioząca pacjenta, który później zmarł.

9 z 12 oskarżonych przebywa w areszcie. Są to mężczyźni i kobiety w wieku od 24 do 70 lat.

Między innymi karetka utknęła w wielokilometrowym korku, które utworzyły się podczas protestu. Inne karetki również stały w korki, powiedziała prokurator Marina Ivic na agencji prasowej TT.

Według policyjnego śledztwa osoba, która znajdowała się w karetce, która nie dojechała na miejsce, zmarła, ale nie jest jasne, czy osoba ta przeżyłaby, nawet gdyby droga była wolna. Krewni nie chcieli wypowiadać się o tym zdarzeniu.

Mimo to prokurator zdecydował, że nie będzie prowadził postępowania za sabotaż pojazdu uprzywilejowanego, ale za nieposłuszeństwo wobec prawa i porządku oraz sabotaż.

„Uważam, że celem akcji jest utrudnianie korzystania z drogi publicznej. Nie siedzą tam po to, aby przeszkadzać strażakom, policjantom i pracownikom pogotowia” – powiedział prokurator.

Podejrzani przyznają, że byli na miejscu zdarzenia, ale zaprzeczają, że popełnili jakiekolwiek wykroczenie. Za sabotaż grozi do czterech lat więzienia. Za nieprzestrzeganie prawa i porządku grozi kara grzywny lub pozbawienia wolności do sześciu miesięcy.

Polub nas

0FaniLubię

Udostępnij

spot_img

Artykuły powiązane

Dwie osoby ranne po strzelaninie w Södertälje

Policja poinformowała, że dwie osoby zostały ranne podczas strzelaniny w południowym Södertälje. Helikopter ratunkowy opuścił miejsce zdarzenia z...

Strzelanina w południowym Sztokholmie – strzały na klatce schodowej

Ktoś oddał kilka strzałów do mieszkania w Sätra, w mieszkaniu było kilka osób. Około godziny 20.00 w poniedziałek ogłoszono...

Husby – Influencer okradziony z zegarka podczas nagrania

W filmie dla swojego kanału na YouTube influencer Fabian Gustafsson Lejonstål odwiedził dzielnicę Husby w Sztokholmie. Wizyta nie...

Mieszkanie w Rågsved kilkakrotnie ostrzelane

Ktoś strzelił do mieszkania w Rågsved na południu Sztokholmu. W tym czasie w mieszkaniu znajdowali się ludzie, ale...