Groźba strajku w pociągach podmiejskich

Data:

Maszyniści obsługujący pociągi podmiejskie w regionie Sztokholmu grożą strajkiem „dzikim”. Akcja ma trwać przez trzy dni od poniedziałku do środy.

MTR, które obsługuje pociągi podmiejskie, nie ma pojęcia, jak wielkie jest ryzyko, że strajk sparaliżuje ruch w poniedziałek. Obecnie zbierają informacje na temat planów, twierdzi Niklas Ekström, który jest odpowiedzialny za komunikację.

Według MTR, w sztokholmskiej kolei podmiejskiej pracuje około 370 maszynistów. Codziennie pociągiem podmiejskim podróżuje około 400 000 osób.

„Od dłuższego czasu jest trudna sytuacja w ruchu pociągów podmiejskich. Jeśli tego typu akcja protestacyjna będzie miała miejsce, będzie to wyzwanie dla podróżujących pociągami podmiejskimi” – powiedział Andreas Strömberg, rzecznik prasowy Storstockholms lokaltrafik.

Powodem niezadowolenia maszynistów jest fakt, że zrezygnowano z dodatkowego pracownika w każdym pociągu, co oznacza, że maszyniści pracują sami. Związek zawodowy Seko, który zrzesza większość maszynistów, odrzuca plany strajku.

„Obecnie negocjujemy nowy układ zbiorowy dla naszych pracowników w branży transportu kolejowego, który obejmuje również naszych członków w transporcie publicznym w Sztokholmie. W negocjacjach realizujemy ważne kwestie, aby poprawić warunki i środowisko pracy dla naszych członków. W tej sytuacji organizowanie nielegalnych i dzikich strajków raczej nie ułatwi negocjacji” – komentuje szef do spraw komunikacji w Seko, Jonas Pettersson.

Polub nas

0FaniLubię

Udostępnij

spot_img

Artykuły powiązane

Samolot na lotnisku Arlanda musiał zawrócić po zderzeniu z ptakiem

Samolot pasażerski lecący do Nowego Jorku zderzył się z ptakiem krótko po starcie z Arlandy. W związku z...

Komisja wypadkowa bada wykolejony pociąg przy lotnisku Arlanda

W poniedziałek rano Szwedzka Komisja Badania Wypadków podjęła formalną decyzję o wszczęciu dochodzenia w sprawie incydentu z udziałem...

Jedna osoba poważnie ranna w pożarze mieszkania

Jedna osoba została ranna w pożarze mieszkania w Bredäng na południu Sztokholmu, donosi gazeta Aftonbladet. Alarm o pożarze w...

Przedmiot spadł z dużej wysokości – osoba poważnie ranna

Jedna osoba została poważnie ranna w wypadku w miejscu pracy w Solna. "Osoba została uderzona przez duży przedmiot, który...