Mieszkańcy Sztokholmu są zdrowsi – chodź są duże różnice

Data:

Mieszkańcy Sztokholmu żyją dłużej, spada liczba palaczy i mniej osób umiera na zawały serca, udary i nowotwory. Jednak istnieją duże różnice między poszczególnymi grupami społecznymi, jak wynika z Raportu o zdrowiu publicznym Regionu Sztokholm 2023.

W raporcie publikowanym co cztery lata przez Centrum Epidemiologii i Medycyny Społecznej coraz więcej osób określa swoje zdrowie jako „dobre lub bardzo dobre”. Stale rosnąca średnia długość życia w okręgu sztokholmskim wynosi obecnie 85 lat dla kobiet i 81 lat dla mężczyzn.

Jeszcze dwadzieścia lat temu pięć razy więcej mieszkańców Sztokholmu umierało z powodu zawałów serca i trzy razy więcej z powodu udarów. Opieka nad chorymi na raka również się rozwinęła i obecnie siedmiu na dziesięciu pacjentów może zostać wyleczonych.

W raporcie zauważono jednak, że coraz więcej osób używa snusów, a otyłość rośnie. Ponadto w regionie występują duże różnice w długości życia i częstości występowania chorób. Osoby, które kontynuowały naukę po ukończeniu szkoły średniej, mogą żyć pięć i pół roku dłużej niż osoby, które nie ukończyły szkoły średniej. Różnice są widoczne w przypadku głównych chorób, zarówno jeśli chodzi o odsetek, jak i wiek, w którym poszczególne grupy zapadają na choroby.

Według raportu, nierówności są jednym z największych wyzwań. Aby zapobiegać chorobom, należy lepiej rozpoznawać osoby z czynnikami ryzyka poprzez wykrywanie i diagnozowanie wysokiego ciśnienia krwi, wysokiego poziomu cukru we krwi, wysokiego poziomu cholesterolu i otyłości.

Polub nas

0FaniLubię

Udostępnij

spot_img

Artykuły powiązane

Samolot na lotnisku Arlanda musiał zawrócić po zderzeniu z ptakiem

Samolot pasażerski lecący do Nowego Jorku zderzył się z ptakiem krótko po starcie z Arlandy. W związku z...

Komisja wypadkowa bada wykolejony pociąg przy lotnisku Arlanda

W poniedziałek rano Szwedzka Komisja Badania Wypadków podjęła formalną decyzję o wszczęciu dochodzenia w sprawie incydentu z udziałem...

Jedna osoba poważnie ranna w pożarze mieszkania

Jedna osoba została ranna w pożarze mieszkania w Bredäng na południu Sztokholmu, donosi gazeta Aftonbladet. Alarm o pożarze w...

Przedmiot spadł z dużej wysokości – osoba poważnie ranna

Jedna osoba została poważnie ranna w wypadku w miejscu pracy w Solna. "Osoba została uderzona przez duży przedmiot, który...