Mieszkańcy Sztokholmu są zdrowsi – chodź są duże różnice

Data:

Mieszkańcy Sztokholmu żyją dłużej, spada liczba palaczy i mniej osób umiera na zawały serca, udary i nowotwory. Jednak istnieją duże różnice między poszczególnymi grupami społecznymi, jak wynika z Raportu o zdrowiu publicznym Regionu Sztokholm 2023.

W raporcie publikowanym co cztery lata przez Centrum Epidemiologii i Medycyny Społecznej coraz więcej osób określa swoje zdrowie jako „dobre lub bardzo dobre”. Stale rosnąca średnia długość życia w okręgu sztokholmskim wynosi obecnie 85 lat dla kobiet i 81 lat dla mężczyzn.

Jeszcze dwadzieścia lat temu pięć razy więcej mieszkańców Sztokholmu umierało z powodu zawałów serca i trzy razy więcej z powodu udarów. Opieka nad chorymi na raka również się rozwinęła i obecnie siedmiu na dziesięciu pacjentów może zostać wyleczonych.

W raporcie zauważono jednak, że coraz więcej osób używa snusów, a otyłość rośnie. Ponadto w regionie występują duże różnice w długości życia i częstości występowania chorób. Osoby, które kontynuowały naukę po ukończeniu szkoły średniej, mogą żyć pięć i pół roku dłużej niż osoby, które nie ukończyły szkoły średniej. Różnice są widoczne w przypadku głównych chorób, zarówno jeśli chodzi o odsetek, jak i wiek, w którym poszczególne grupy zapadają na choroby.

Według raportu, nierówności są jednym z największych wyzwań. Aby zapobiegać chorobom, należy lepiej rozpoznawać osoby z czynnikami ryzyka poprzez wykrywanie i diagnozowanie wysokiego ciśnienia krwi, wysokiego poziomu cukru we krwi, wysokiego poziomu cholesterolu i otyłości.

Polub nas

0FaniLubię

Udostępnij

spot_img

Artykuły powiązane

Pożar zniszczył pizzerię w centrum handlowym Sigma w Upplands Väsby

W nocy z poniedziałku na wtorek doszło do poważnego pożaru w centrum handlowym Sigma w Upplands Väsby, który...

Strzelanina w Bredäng: Mężczyzna poważnie ranny, sprawcy na wolności

Wczesnym rankiem w Bredäng, południowym przedmieściu Sztokholmu, doszło do brutalnego ataku, w wyniku którego mężczyzna został poważnie ranny....

Słońce przyczyną zakłóceń w ruchu metra w Sztokholmie

Wysoka temperatura i intensywne słońce przysporzyły znacznych problemów komunikacyjnych na zielonej linii metra w Sztokholmie, szczególnie w kierunku...

Nowe osiedle przy wodzie wzbogacą krajobraz Sztokholmu

W dynamicznie rozwijającym się centrum Sztokholmu, na północno-zachodnim krańcu wyspy, rusza budowa nowych mieszkań przy plaży, które mają...