Odwrót trendu: Sztokholm odzyskuje popularność po pandemii

Data:

Stolica Szwecji, odnotowuje pozytywną zmianę w trendach migracyjnych, odwracając tendencję ostatnich lat, kiedy to więcej osób opuszczało region niż się do niego przeprowadzało. Po trudnym okresie pandemii COVID-19, metropolia ta zaczyna ponownie przyciągać mieszkańców, co jest sygnałem odrodzenia atrakcyjności życia w dużym mieście.

Dane opublikowane przez Statistics Sweden pokazują, że w 2023 roku Sztokholm był regionem z największą liczbą emigrantów do innych części kraju. Jednak liczba ta znacząco spadła w porównaniu do poprzednich lat, zwłaszcza pandemii, kiedy to z regionu wyprowadziło się ponad dwukrotnie więcej osób. W ubiegłym roku różnica między liczbą osób wyprowadzających się a przyjeżdżającymi wyniosła zaledwie 2 500.

Według Gustava Hemminga, radnego regionalnego, kluczem do zrozumienia tej zmiany jest atrakcyjność Sztokholmu. Pandemia tymczasowo zmniejszyła możliwości korzystania z oferty dużego miasta, ale teraz, gdy życie wraca do normy, ludzie ponownie odkrywają uroki stolicy. Hemming podkreśla, że mimo istniejącego kryzysu mieszkaniowego, region pozostaje pożądanym miejscem do życia.

Choć rodziny z dziećmi często decydują się na przeprowadzkę do sąsiednich regionów, takich jak Sörmland czy Uppland, to równowagę zapewnia napływ młodych osób z całego kraju. Ci młodzi ludzie, rozpoczynający studia lub swoją pierwszą pracę, wybierają Sztokholm, co przyczynia się do odnowy demograficznej miasta.

W ubiegłym roku region Sztokholm odnotowało największy wzrost liczby ludności w całej Szwecji, co Gustav Hemming uznaje za dowód na to, że ryzyko stagnacji demograficznej stolicy jest obecnie minimalne. Niemniej jednak, podkreśla on potrzebę podjęcia zdecydowanych działań politycznych w celu rozwiązania problemu dostępności mieszkań i inwestycji w infrastrukturę, aby wspierać szybko rosnącą populację.

Warto również zauważyć, że emigracja z hrabstwa Sztokholm była częściowo wynikiem czyszczenia rejestru przez Szwedzką Agencję Podatkową w 2023 roku, podczas którego wyrejestrowano prawie 5 500 osób, głównie studentów. Ta operacja, przeprowadzona w porozumieniu ze Szwedzką Agencją Migracyjną, miała na celu aktualizację danych na temat faktycznych mieszkańców kraju.

Polub nas

0FaniLubię

Udostępnij

spot_img

Artykuły powiązane

Atak nożownika w Upplands Väsby: Mężczyzna poważnie ranny, sprawca aresztowany

Późny wieczór w poniedziałek przyniósł przerażające chwile mieszkańcom Upplands Väsby, gdy w budynku socjalnym w dzielnicy Odenslunda doszło...

Aresztowanie na lotnisku Arlanda: rzadkie znalezisko w bagażu podróżnego

Na lotnisku Arlanda doszło do niecodziennego zatrzymania 60-letniego mężczyzny, który próbował opuścić kraj z bagażem wypełnionym sztabkami złota...

Czesław Mozil w Sztokholmie

Po sześcioletniej przerwie Czesław Mozil wraca z koncertami do Szwecji ze swoim solowym repertuarem! Tym razem obok piosenek...

Tragedia w hotelu: Czterech mężczyzn aresztowanych za gwałt

Wczoraj wieczorem w hotelu w Solnej doszło do szokującego zdarzenia. Czterech mężczyzn w wieku 20 lat zostało aresztowanych...