Znaczny wzrost wykrywalności przestępstw w Sztokholmie

Data:

Sztokholmska policja odnotowała znaczący wzrost skuteczności w ściganiu sprawców poważnych przestępstw z użyciem przemocy. Z ostatnich statystyk wynika, że 70% najbardziej priorytetowych spraw w 2023 roku doprowadziło lub ma doprowadzić do wniesienia oskarżenia. Jest to duży postęp w porównaniu z poprzednimi latami, kiedy ogólny wskaźnik wykrywalności strzelanin i eksplozji wynosił zaledwie około 15 procent.

Ten wzrost wykrywalności wiąże się z nowym podejściem do dochodzeń, które obejmują badanie spraw w klastrach. Te klastrowe dochodzenia, skupiające się na powiązanych ze sobą sprawach, przyczyniły się do większej skuteczności w rozwiązywaniu spraw.

Anna Westberg z policyjnego centrum medialnego podkreśla, że zmienione metody pracy okazały się skuteczne i nie ma powrotu do poprzednich praktyk. „Widzimy, że zwiększona liczba spraw dotyczących klastrów miała również wpływ na inne sprawy,” powiedziała.

W 2023 roku zarejestrowano spadek liczby strzelanin i eksplozji, co można częściowo przypisać aresztowaniu wielu sprawców oraz przejęciu dużych ilości broni i materiałów wybuchowych. Obecnie w regionie sztokholmskim zatrzymanych jest 466 osób, a policja zapobiegła również kilku poważnym przestępstwom z użyciem przemocy.

W szczególności zwraca się uwagę na problem młodych przestępców. Około jednej czwartej strzelanin dotyczy podejrzanych poniżej 18 roku życia, a w ostatnim miesiącu policja zatrzymała około 25 młodych ludzi, którzy byli poszukiwani. W odpowiedzi na to wyzwanie, policja w Sztokholmie zintensyfikowała współpracę z innymi podmiotami społecznymi, tworząc regionalne centrum operacyjne (ROC) oraz opracowując łańcuch szybkiego ostrzegania.

Mattias Andersson, komendant regionalny policji w Sztokholmie, zauważa, że liczba uciekinierów z placówek opiekuńczych w Sztokholmie potroiła się w ciągu trzech lat, wynosząc obecnie około 300 osób. Ponadto zauważa wzrost liczby skazanych członków gangów, którzy przebywają w krajowych więzieniach i chcą porzucić przestępczość.

Polub nas

0FaniLubię

Udostępnij

spot_img

Artykuły powiązane

Szwedzcy politycy chcą wprowadzić wyjątkową strefę – do imprezowania

Politycy z partii Moderaterna chcą utworzenia specjalnej strefy promującej życie kulturalne w Sztokholmie. Ich celem jest przyciągnięcie większej...

Pożar zniszczył pizzerię w centrum handlowym Sigma w Upplands Väsby

W nocy z poniedziałku na wtorek doszło do poważnego pożaru w centrum handlowym Sigma w Upplands Väsby, który...

Strzelanina w Bredäng: Mężczyzna poważnie ranny, sprawcy na wolności

Wczesnym rankiem w Bredäng, południowym przedmieściu Sztokholmu, doszło do brutalnego ataku, w wyniku którego mężczyzna został poważnie ranny....

Słońce przyczyną zakłóceń w ruchu metra w Sztokholmie

Wysoka temperatura i intensywne słońce przysporzyły znacznych problemów komunikacyjnych na zielonej linii metra w Sztokholmie, szczególnie w kierunku...