Fałszywi policjanci w Sztokholmie oszukali starsze osoby

Data:

W sobotę wieczorem w rejonie Sztokholmu doszło do kilku oszustw i prób wyłudzenia pieniędzy od osób starszych. Oszuści dzwonili i podawali się za policjantów, którzy mają chronić ich przed ofiarami przestępstw.

Wieczorem zaatakowano osiem osób w wieku od 80 do 90 lat mieszkających w Nacka, Sollentuna i Botkyrka. Dotyczy to zarówno zakończonych oszustw, jak i ich prób. Na swojej stronie internetowej policja pisze, że przebieg wydarzeń był podobny, ale różnił się w szczegółach.

Wspólne dla wszystkich przypadków jest to, że oszust dzwonił z „centrum alarmowego” i mówił, że zapobiegnie narażeniu danej osoby na przestępstwo, dbając o jej cenne przedmioty. Oszuści, wśród których byli zarówno mężczyźni, jak i kobiety, byli ubrani w stroje przypominające mundury, kiedy pojawili się na miejscu zdarzenia.

Według Daniela Wikdahla, rzecznika sztokholmskiej policji, tego typu oszustwa nie są rzadkością, ale osiem w ciągu jednego wieczoru jest czymś wyjątkowym. „Wydaje się, że dzisiejszej nocy było ich wyjątkowo dużo i że we wszystkich tych przypadkach stosują podobne podejście, podając się za policjantów, a w niektórych przypadkach za ochroniarzy” – dodaje rzecznik prasowy.

Daniel Wikdahl zwraca uwagę na to, że policja nie działa w ten sposób. Opieka nad złotem i biżuterią osób prywatnych nie jest częścią pracy. „Nie chodzimy do domów ludzi i nie zajmujemy się ich cennymi przedmiotami, to się nigdy nie zdarza.”

Policja pisze, że w tej chwili nie jest możliwe oszacowanie całkowitej wartości tego, co zostało skradzione. Nie ma też osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa.

Polub nas

0FaniLubię

Udostępnij

spot_img

Artykuły powiązane

Podejrzana niebezpieczna substancja w Kungsholmen: Akcja służb ratunkowych

Wczesnym rankiem dzielnica Kungsholmen w Sztokholmie stała się miejscem intensywnej akcji policyjnej i ratunkowej po zgłoszeniu obecności podejrzanej...

Blokady w Täby – Roslagsbanan odwołany po znalezieniu podejrzanego przedmiotu

W sobotę rano policja otoczyła kordonem obszar w Roslags-Näsby, w Täby na północ od Sztokholmu, po znalezieniu podejrzanego...

Utrudnienia w transporcie publicznym w Sztokholmie podczas wakacji

Lato i wakacje przynoszą ze sobą istotne zmiany w funkcjonowaniu systemu transportu publicznego w Sztokholmie. Od 21 czerwca...

SL w obliczu kryzysu finansowego: deficyt budżetowy i groźba dalszych cięć

Sztokholmska Administracja Transportu (SL) staje przed poważnym kryzysem finansowym, z prognozowanym deficytem budżetowym w wysokości 1,3 miliarda koron...