Miasto Sztokholm obniża docelową liczbę nowych mieszkań

Data:

Budownictwo mieszkaniowe w Sztokholmie napotkało na przeszkody, które spowodowały opóźnienia w realizacji celów mieszkaniowych miasta. Wzrost kosztów budowy, wyższe stopy procentowe i spadek popytu na nowe mieszkania są głównymi przyczynami tego spowolnienia. W odpowiedzi na te wyzwania, miasto postanowiło przesunąć swój cel budowy 140 000 nowych domów z 2030 na 2035 rok.

W ciągu ostatniego roku liczba budowanych mieszkań gwałtownie spadła. Miasto, które pierwotnie planowało rozpocząć budowę 10 000 nowych domów w tym roku, teraz spodziewa się wybudować jedynie 2 500. W obliczu tych wyzwań, burmistrz Sztokholmu, Jan Valeskog, wyraził swoje rozczarowanie i stwierdził, że osiągnięcie pierwotnego celu do 2030 roku jest teraz „całkowicie niemożliwe”.

Chociaż miasto ma gotowe plany dla 25 000 domów, brakuje zainteresowania ze strony deweloperów. Wysokie koszty i trudności finansowe sprawiają, że firmom budowlanym trudno jest rozpocząć nowe projekty. Valeskog podkreślił, że gmina będzie musiała przemyśleć swoje plany w świetle tych wyzwań.

Jednocześnie liczba ludności w regionie Sztokholmu nadal rośnie, co prowadzi do przeludnienia. Wielu mieszkańców, zwłaszcza dzieci i młodzież, boryka się z problemem braku dostępu do mieszkania. Valeskog podkreślił powagę sytuacji, mówiąc, że przeludnienie ma „ogromny wpływ społeczny”.

Burmistrz wezwał rząd do podjęcia działań w celu stymulowania budowy nowych mieszkań. Wcześniej tego lata minister mieszkalnictwa, Andreas Carlson, zorganizował spotkanie z branżą w celu omówienia potencjalnych rozwiązań. Valeskog wyraził jednak swoje rozczarowanie działaniami rządu, twierdząc, że „rząd siedzi z boku” i nie podejmuje wystarczających działań.

W obliczu tych wyzwań, Sztokholm stoi przed trudnym zadaniem zwiększenia liczby dostępnych mieszkań, jednocześnie dbając o jakość życia swoich mieszkańców. Współpraca między miastem, branżą budowlaną i rządem będzie kluczem do rozwiązania tego kryzysu mieszkaniowego.

Polub nas

0FaniLubię

Udostępnij

spot_img

Artykuły powiązane

Pożar zniszczył pizzerię w centrum handlowym Sigma w Upplands Väsby

W nocy z poniedziałku na wtorek doszło do poważnego pożaru w centrum handlowym Sigma w Upplands Väsby, który...

Strzelanina w Bredäng: Mężczyzna poważnie ranny, sprawcy na wolności

Wczesnym rankiem w Bredäng, południowym przedmieściu Sztokholmu, doszło do brutalnego ataku, w wyniku którego mężczyzna został poważnie ranny....

Słońce przyczyną zakłóceń w ruchu metra w Sztokholmie

Wysoka temperatura i intensywne słońce przysporzyły znacznych problemów komunikacyjnych na zielonej linii metra w Sztokholmie, szczególnie w kierunku...

Nowe osiedle przy wodzie wzbogacą krajobraz Sztokholmu

W dynamicznie rozwijającym się centrum Sztokholmu, na północno-zachodnim krańcu wyspy, rusza budowa nowych mieszkań przy plaży, które mają...