Strefa ekologiczna w Sztokholmie: Zakaz dla samochodów z silnikami benzynowymi i Diesla

Data:

W ramach działań na rzecz poprawy jakości powietrza, Sztokholm planuje wprowadzenie zakazu ruchu samochodów z silnikami benzynowymi i Diesla w kluczowej części miasta od 2025 roku. Decyzja została podjęta przez czerwono-zielony rząd miejski.

Organizacja motoryzacyjna M jest sceptycznie nastawiona do tej inicjatywy, uważając ją za nieskuteczną i potencjalnie pogłębiającą problem z emisją spalin. Zdaniem organizacji, zakaz w jednym obszarze skutkować będzie jedynie przeniesieniem ruchu do sąsiednich dzielnic.

Zakazane terytorium obejmować będzie 20 przecznic w obrębie głównych ulic Sztokholmu: Kungsgatan, Birger Jarlsgatan, Hamngatan i Sveavägen. W wyznaczonej strefie będą mogły poruszać się jedynie samochody elektryczne, niskoemisyjne pojazdy gazowe oraz wybrane niskoemisyjne hybrydy plug-in.

Burmistrz Sztokholmu, Lars Strömgren, podkreśla, że głównym celem wprowadzenia strefy ekologicznej jest poprawa jakości powietrza i stworzenie przyjaźniejszego środowiska dla mieszkańców. Z drugiej strony, Dennis Wedin, lider opozycji, określił tę decyzję jako „ideologiczną politykę symboliczną”, która może wykluczyć osoby nie posiadające samochodów elektrycznych z korzystania z centrum miasta.

Pomimo kontrowersji wokół wprowadzenia strefy, rząd miejski dąży do zrealizowania planu, który zakłada całkowicie bezemisyjny ruch w centrum Sztokholmu do 2030 roku. To ambitne przedsięwzięcie, które ma na celu przyspieszenie procesu elektryfikacji i promocję bardziej zrównoważonych środków transportu.

Decyzja o wprowadzeniu strefy ekologicznej w centrum Sztokholmu jest częścią globalnego trendu zmierzającego do ograniczenia emisji spalin i promowania czystszego transportu. Chociaż inicjatywa ta spotkała się z pewnym sceptycyzmem i krytyką, rząd miejski jest zdeterminowany, by dążyć do stworzenia zdrowszego środowiska dla mieszkańców stolicy Szwecji.

Polub nas

0FaniLubię

Udostępnij

spot_img

Artykuły powiązane

KFC rozszerza swoją obecność w Szwecji otwierając się w Mall of Scandinavia

Kentucky Fried Chicken (KFC), znana amerykańska sieć fast food specjalizująca się w kurczakach, planuje znaczne rozszerzenie swojej działalności...

Region Sztokholm chce przetestować ruch nocny w pociągach podmiejskich

Region Sztokholm rozważa wprowadzenie nocnego ruchu w pociągach podmiejskich jako próbną inicjatywę, mającą na celu zaspokojenie potrzeb mieszkańców...

Sztokholm podnosi ceny parkingów o 45%: Reakcje i konsekwencje

W ostatnim czasie, Sztokholm podjął kontrowersyjną decyzję o podwyższeniu cen parkingów dla mieszkańców o 45%. Decyzja ta, motywowana...

Ewakuacja i neutralizacja niebezpiecznego przedmiotu w Kungsängen

W nocy z niedzieli na poniedziałek doszło do szeroko zakrojonej operacji policyjnej z udziałem saperów w czteropiętrowym budynku...